František Janula: Čech z Paříže
Výstava připravovaná pro prostory Šímovy síně představí výběr z děl malíře, sochaře a básníka Františka Januly žijícího od roku 1968 v exilu v Paříži. Jeho jméno však není českému publiku zcela neznámé. Po roce 1989 se v České republice uskutečnilo kolem třiceti jeho samostatných výstav.
Ve Francii se seznámil s dalším Čechem žijícím v exilu Zdeňkem Kirchnerem jehož díla tvoří značnou část našich podsbírek grafiky a malby. V roce 2023 nabylo MUD* do svých sbírek deset uměleckých děl z pozůstalosti Františka Januly. Tento dar se stal prvotním impulsem k uspořádání jeho samostatné výstavy u nás v muzeu. Výstavu externě kurátoruje Irena Mašíková, dvorní kurátorka autora.
Autorova díla jsou zastoupena například ve sbírkách Státní knihovny v Paříži, Národní galerii v Praze, Museu Kampa, Galerii Karlovy Vary, Prácheňském muzeu Písek, Galerii Klatovy/Klenová, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Muzeu umění a designu Benešov a mnoha dalších. Jeho díla jsou také součástí soukromých sbírek ve Francii, Německu, Lucembursku, Belgii, Holandsku, Švýcarsku, Švédsku, Itálii, Portugalsku, USA a České republice.
V roce 2022 bylo Františku Janulovi uděleno Státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění.
Kurátorka výstavy: Irena Mašíková Konštantová
Budoucí akce
Fragmenty Benešova
Historicky poslední výstava v MVS* se symbolicky ohlíží nejen za expozicemi, které se zde věnovaly Benešovu z pohledu historie, architektury a urbanismu, ale i těmi,…
Přednáška Konec 2. světové války v Evropě s posledními výstřely u Slivence
Přednáška ředitele Hornického muzea PaedDr. Josefa Velfla také o úloze výcvikového prostoru SS mezi Vltavou a Sázavou.
Rozdíly ve výchově kluků a dívek a role otců
Proč a jak postupovat v rodičovstvské roli jinak ke klukům, a jinak k holčičkám – aby se z nich stali sebevědomí a spokojení dospělí. Proč je…