Memphissippi Sounds – Blues Alive Tour 2023

11. listopadu 2023Benešov

Memphissippi Sounds je moderní bluesové duo, které tvoří Cameron Kimbrough, vnuk legendy Hill Country Blues Juniora Kimbrougha, a Damion „Yella P“ Pearson, bluesový a hiphopový umělec známý z memphiské Beale Street.

Memphissippi Sound v rámci  Blues Alive Tour 2023  .  Turné začíná koncertem právě u nás v Benešově. V Městském Divadle Na Poště

Jejich debutové album Welcome to the Land sklidilo mezinárodní úspěch a ovlivnilo umělce po celém světě. Memphissippi Sounds vynikají tím, jak mistrně dokáží spojit minulost a současnost bluesové hudby.  Kimbrough vyrůstal na blues v dědečkově juke jointu a později se sám naučil zpívat a hrát na kytaru a bicí. Yella P si koupil svou první harmoniku ve 13 letech a strávil nespočet hodin zdokonalováním svého zvuku v centru Memphisu, což ho nakonec přivedlo k vystupování po boku legendy Beale Street, „Big Jerryho“ Parnella. Oba členové Memphissippi Sounds vyrostli sice na tradičním blues, ale vnášejí do žánru moderní eklektickou energii a vlivy získané během dospívání v době nástupu rapu a obnoveného zájmu o soul. To je nejvíce patrné na vokálech a textech Memphissippi Sounds, které se pohybují od politicky podbarvených až po oduševnělé a uvolněné.  Přes to všechno však nikdy neztrácejí autenticitu blues.

Damion „Yella P“ Pearson – zpěv, harmonika, kytara

Cameron Kimbrough – zpěv, perkuse, kytara

Jan Fic

Brněnský písničkář Jan Fic vzešel sice z bluesového podhoubí, jeho tvorba se ale v průběhu let zcela oprostila od žánrových schémat, aniž by ztratila pevné ukotvení v hudebních kořenech. Už když se stal laureátem prestižní soutěže Blues Aperitiv v Šumperku, předestřel velmi osobitou vizi autorské písně, kterou naplňuje po stránce hudební i textové, což stvrzuje cena Za krásu slova, kterou získal od brněnského Radia Proglas. Ficovy písně hovoří sice často o temných stránkách lidského počínání, jsou autorem do hloubky prožité, střídmě ale nabízejí i pozitivní východiska. Za zvláštní zmínku stojí, že nástroje, na které Jan Fic při koncertech hraje, pocházejí vesměs z jeho vlastní dílny, totiž od značky Red Bird Instruments, kterou už řadu let úspěšně provozuje. Jan Fic dosud vydal tři sólová alba – Město (2018, vlastní náklad), Potom (2020, Indies Scope) a Homunkulus .

 

Podvečer před koncertem od 17:00 hodin bude patřit hudební dílně pro veřejnost. Masterclass bude pouze pro registrované, pro maximální počet 8 lidí. Pište na mail obchod@kicbenesov.cz.

 

Součástí akce je výstava Kořeny blues II., která v prostoru koncertu představí vývoj blues od jeho elektrifikace ve čtyřicátých letech do bluesového revivalu v letech šedesátých, prostory městského divadla otevřeme od 18:00 hodin.